Mar 21, 2019

Glenwood Rugby Festival

 

The Glenwood rugby festival is known for great matchups and some great running rugby produces by all the schools that participate. Unlike most other festivals the Glenwood rugby festival caters for all age groups in high school. 1stXV, 2ndXV, u/16, u/15 and u/14 teams participate over three days.

1stXV

DAY 1: Tuesday 19 March

08h00 1 Sutherland 33-24 Eye of the Tiger
09h20 1 Centurion 13-20 HTS Louis Botha
10h40 1 Merensky 7-38 Pionier
12h00 1 Wesvalia 31-34 Grey College 3rd XV
13h20 1 Piet Potgieter 5-20 Goudveld
14h40 1 Montana 10-31 Westville
16h00 1 KZN Development 0-34 Ben Viljoen

DAY 2: Thursday 21 March

TIME FIELD GAME

08h00 1 KZN Development vs Grey College 3rd XV
09h20 1 Wesvalia vs Westville
10h40 1 Sutherland vs Ben Viljoen
12h00 1 Montana vs HTS Louis Botha
13h20 1 Piet Potgieter vs Eye of the Tiger
14h40 1 Goudveld vs Pionier
16h00 1 Centurion vs Merensky

DAY 3: Saturday 23 March

08h00 1 Centurion vs KZN Development
09h20 1 Piet Potgieter vs Westville
10h40 1 Goudveld vs Ben Viljoen
12h00 1 Wesvalia vs Pionier
13h20 1 Sutherland vs HTS Louis Botha
14h40 1 Montana vs Grey College 3rd XV
16h00 1 Merensky vs Eye of the Tiger

2ndXV

DAY 1: Monday 18 March

13h00 1 Glenwood 19-5 Merensky
14h20 1 Westville 40-7 Montana
15h40 1 Ben Viljoen 38-10 Goudveld

DAY 2: Wednesday 20 March

13h00 1 Ben Viljoen vs Glenwood
14h20 1 Westville vs Merensky
15h40 1 Goudveld vs Montana

DAY 3: Friday 22 March

13h00 1 Merensky vs Goudveld
14h20 1 Ben Viljoen vs Westville
15h40 1 Glenwood vs Montana

u/16A

DAY 1: Tuesday 19 March

09h20 2 Wesvalia 0-7 Montana Inv
10h40 2 Westville 40-14 Goudveld
12h00 2 Midstream College 38-12 Merensky
13h20 2 DHS 3-14 Montana
14h40 2 Grey College B & C 46-0 Eye of the Tiger
16h00 2 Glenwood 53-21 Rob Ferreira

DAY 2: Thursday 21 March

09h20 2 Westville vs Rob Ferreira
10h40 2 Grey College B & C vs Montana Inv
12h00 2 Glenwood vs Goudveld
13h20 2 Midstream College vs Wesvalia
14h40 2 DHS vs Merensky
16h00 2 Eye of the Tiger vs Montana

DAY 3: Saturday 23 March

TIME FIELD GAME
09h20 2 DHS vs Goudveld
10h40 2 Merensky vs Wesvalia
12h00 2 Eye of the Tiger vs Rob Ferreira
13h20 2 Midstream College vs Montana Inv
14h40 2 Westville vs Grey Bloem B & C
16h00 2 Glenwood vs Montana

u/15A

DAY 1: Monday 18 March

08h30 1 DHS 15-12 Montana
09h30 1 Grey Bloem B & C 50-0 Montana Inv
10h30 1 Glenwood 52-0 Merensky
11h30 1 Midstream College 17-19 Wesvalia

DAY 2: Wednesday 20 March

08h30 2 Midstream 19-10 Montana Inv
09h30 2 Grey Bloem B & C 12-24 DHS
10h30 2 Glenwood 17-5 Montana
11h30 2 Wesvalia 47-0 Merensky

DAY 3: Friday 22 March

08h30 1 Grey Bloem B & C vs Montana
09h30 1 Glenwood vs Wesvalia
10h30 1 DHS vs Midstream
11h30 1 Merensky vs Montana Inv

u/14A

DAY 1: Monday 18 March

08h30 2 Midstream College 12-7 KZN Development
09h30 2 Glenwood 33-0 Wesvalia
10h30 2 Amanzimtoti 7-42 Montana Inv
11h30 2 Montana 21-7 Merensky
12h30 2 DHS 40-24 Grey Bloem B & C

DAY 2: Wednesday 20 March

08h30 1 Montana 17-5 Amanzimtoti
09h30 1 Glenwood 52-0 Merensky
10h30 1 Wesvalia 40-7 Midstream
11h30 1 Montana Inv 12-33 DHS
12h30 2 Grey Bloem B & C 27-5 KZN Development

DAY 3: Friday 22 March

08h30 2 Midstream vs DHS
09h30 2 Amanzimtoti vs Merensky
10h30 2 Wesvalia vs Grey Bloem B & C
11h30 2 Montana Inv vs KZN Development
12h30 2 Montana vs Glenwood

Please follow and like us:
error: Content is protected !!